google.com, pub-4646029254836307, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dünyanın En Eski Kahve Kavurucusu "van Gülpen"


Emmerich am Rhein'de bulunan ve kahve kavurum geçmişi 1832'lere dayanan bir yerden bahsediyoruz. Şu an 6.jenerasyon Lutz Reinhart van Gülpen tarafından yönetilen bu aile firmasının yeri adeta bir kahve tarihini tanık olabileceğiniz bir yer.

1800'lü yılların ortalarına doğru yeşil kahve ticareti gittikçe önem kazandı ve Hollandalılar tarafından ele geçirilen bir ticaret haline geldi. Bu yüzden Van Gülpen Hollandaya yakın olan Emmerich'te resmen kuruldu, böylece yeşil kahve alımını sadece Hollandalı komşularına yapan tüccarlardan kahve alımı yapabildiler.

1865 yılında oğlu Alexius reşit olmamasına rağmen babası vefat ettiği yıl mecburen işin başına geçmek zorunda kaldı. Alexius bu noktada daha önceden bir çok kişinin yeşil kahve olarak alıp evde ocakta pişirdiği kahveyi topluca kavurup öyle satışa koymayı aklına getirmişti ki bu noktada ticari bir kazanç kapısını aralamış oldu.

Mühendis Theodor von Gimborn ile efsanevi "Kugelbrenner" kahve kavurma makinesini 1868 yılında yapan Alexius ardından "Emmericher Maschinenfabrik" isminde fabrikayı kurdu. Sonrada adı "PROBAT Werke" olarak değişti. PROBAT kavurma makinaları halen dünyanın lider kahve kavurma makinelerini üretiyor. Nerdeyse her içilen üç kahveden ikisi PROBAT makinelerinden kavrulmuş kahvelerden oluşuyor.

2.Dünya savaşı sırasında 1944'de bu kahve kavurma evi tamamen yıkılmıştı. Bu evin tekrar yapımı 4.jenerasyon tarafından Fritz Reinhart van Gülpen tarafından yapıldı. 1960'larda Fritz Reinhart Van Gülpen daha çok spesifik ürünlere yönelerek piyasadaki fiyat rekabetine dahil olmadı. 2012'den beri kendi yenilenmiş kahve evinde kahvelerini satmaya aynı yerde devam ediyorlar.

Web sitesi

Instagram Hesabı

#kahve #tarih #kahvetarihi #kavurma #vangülpen #eneski

19 views