google.com, pub-4646029254836307, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kahveyi sıcak mı yoksa soğuk mu içmek sağlıklı?


Yüzyıllardır kahveyi sıcak demleme yöntemleri kahve piyasasında öncülük ederken son 5 senedir soğuk demleme yöntemi (cold brew) gittikçe piyasada etkinliğini arttırmaya başladı. Yapılan bir çok araştırma sıcak yöntemle yapılan kahvelerde soğuk yönteme göre daha asidik olduğunu söylesede bu konuda gerek sağlık gerek asidite açısından net bir araştırma yoktu.

Philadelphia University ve Thomas Jefferson University yapılan araştırmalar sonucunda sıcak bir şekilde demlenen kahvede, soğuk kahveye göre daha fazla antioksidan içerdiği görüldü.

Soğuk ve sıcak demleme yöntemleri arasında PH açısından pek bir fark elde edilmeyen bu araştırmada sıcak ve soğuk demlenen kahvelerin PH dengeleri 4.85 ila 5.13 arasında olduğu görüldü.

Araştırmacılara göre asiditesi fazla olan kahve ile antioksidan sayısı arasında doğru bir bağlantı olabileceğini dile getirdiler.

Yani acı kahve = daha sağlıklı mı demek oluyor ? Bu noktada bilgiler ve araştırmalar yetersiz olduğunu düşünen araştırmacılar bu araştırmalara yenileri eklenmeli diyorlar.

Kaynak.

#kahve #sıcak #soğuk #sağlık #coldbrew #hot